Han Yunus’ta sokaklar bombalarla dolu

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in 7 Nisan’da çekildiği Han Yunus’ta sokakların ve kamu alanlarının patlamamış mühimmatla dolu olduğunu, bunun çocuklar başta olmak üzere siviller için büyük tehlike arz ettiğini bildirdi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı.

BM’den bir ekibin dün Han Yunus’ta durum tespiti için çalışma yaptığını belirten Dujarric, “Ekibimiz her ziyaret ettiği binada çok büyük yıkım gördüklerini bildirdi” ifadesini kullandı.

Dujarric, Han Yunus’ta yolların da zarar gördüğünü dile getirerek, “Han Yunus’ta sokaklar ve kamu alanları patlamamış mühimmatla dolu. Bu, özellikle çocuklar olmak üzere siviller için büyük tehlike arz ediyor. Ekibimiz, yaklaşık 453 bin kiloluk bombaların sokak ve okulların içinde bırakıldığını gördüklerini söyledi” dedi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin 3 oğlu ve 4 torununun öldürülmesine ilişkin soruya karşılık da Dujarric, “Çatışmanın başından beri çocukların ne kadar büyük bir yük üstlenmek zorunda kaldığına hep dikkati çektik” demekle yetindi.

REFAH’A SALDIRI İÇİN ÇEKİLDİLER

İsrail ordusu, 7 Nisan’da yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’tan çekildiğini duyurmuştu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise ordunun arkasında büyük bir yıkım bıraktığı Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’tan güneydeki Refah’a saldırıya hazırlık amacıyla çekildiğini belirtmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 8 Nisan’daki açıklamasında, ülkesinin saldırılarından kaçan 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah’a kara saldırısı için tarih belirlendiğini belirtmişti.

İsrail’in 7 Ekim sonrasında Gazze’ye saldırıları için kurulan Savaş Kabinesi’nin üyesi Benny Gantz, dün Ramazan Bayramı’nın ilk gününde, “ordunun Refah’a gireceği sonra da çekildikleri Han Yunus’a yeniden döneceği” tehdidini yinelemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x